Κυριακή  6  Νοεμβρίου  2011
EnglishGreek
Αρχική ΣελίδαΠεριήγησηΝεοελληνικό ΘέατροΕκδηλώσειςΒιογραφικάForumΕπικοινωνία
    Reset font size to default Reset font size to default Reset font size to default
Επισκεφτείτε μας ξανά
Δραστηριότητες - Στόχοι Εκτύπωση E-mail

Το Κέντρο Μελέτης και Έρευνας του Ελληνικού Θεάτρου – Θεατρικό Μουσείο:

• Προσφέρει δωρεάν ξεναγήσεις στους εκθεσιακούς χώρους του σε μαθητές σχολείων, σπουδαστές και φοιτητές, συλλόγους και σε κάθε ομάδα επισκεπτών (μετά από συνεννόηση).
  • Συνεργάζεται με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς προγραμμάτων για παιδιά προσχολικής ηλικίας.
  • Πραγματοποιεί εκδοτικό έργο
  • Θέσπισε και απονέμει θεατρικά έπαθλα (“Μαρίκα Κοτοπούλη”, “Αιμίλιος Βεάκης”, “Κυβέλη”, “Μένανδρος”, “Τα Παναθήναια”, “Φώτος Πολίτης” για την σκηνοθεσία, “Πάνος Αραβατινός” για τη σκηνογραφία, “Δημήτρης Μητρόπουλος” για τη μουσική επένδυση, “Kούλα Πράτσικα” για τη χορογραφία).
  • Προγραμματίζει και διοργανώνει εκδηλώσεις σχετικές με το θέατρο σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, συμμετέχει σε αντίστοιχες εκδηλώσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό και συνεργάζεται με Θεατρικά Μουσεία και Κέντρα Θεάτρου του εξωτερικού, με στόχο στην προβολή και προώθηση της ελληνικής θεατρικής δημιουργίας.
  • Δημιουργεί τράπεζα πληροφοριών, μέσω της αρχειοθέτησης στους Η/Υ, τόσο όσον αφορά στο “θεατρικό κείμενο” (μηχανογράφηση Βιβλιοθήκης), όσο και στο “θεατρικό γίγνεσθαι” στο σύνολό του (μηχανογράφηση Αρχείων), με στόχο τη διεύρυνση και αρτιότητα της θεατρικής έρευνας και ιστορίας του Ελληνικού Θεάτρου.
  • Στοχεύει στη διοργάνωση θεατρικών παραστάσεων και στην πραγματοποίηση σεμιναρίων θεατρικής αγωγής και παιδείας στα σχολεία.
  • Διαθέτει λευκώματα, κάρτες, βιβλία για όσους ενδιαφέρονται να τα προμηθευτούν.
  • Οργανώνει συχνά σπουδαία ελληνικά και διεθνή συνέδρια με θεατρολογικά θέματα, όχι μόνο στην πρωτεύουσα αλλά και σ’ επαρχιακά κέντρα και ιδιαίτερα σε ακριτικές περιοχές.
  •  Ενισχύει άλλα τοπικά μουσεία θεατρικού ενδιαφέροντος με αρχειακό υλικό και εκθέματα.
  • Πραγματοποιεί ή συμβάλλει στην οργάνωση σημαντικών εκθέσεων θεατρικών ειδών και εικαστικού ενδιαφέροντος στην Ελλάδα και σε πόλεις του εξωτερικού.
  • Προάγει τη διαφύλαξη και την προβολή μεγάλων μορφών του νεότερου θεάτρου μας με διαλέξεις, εκδόσεις βιβλίων και τοποθετήσεις προτομών.

Θησαυρός Θεατρικών Έργων

Δώστε λέξεις ενδιαφέροντος για αναζήτηση θεατρολογικής πληροφορίας

Ξεχάσατε τον κωδικό σας;
Δεν έχετε λογαριασμό; Εγγραφή